Nu ges tillfälle att förvärva en av Munkholmens vackraste villor med fantastisk utsikt över Sigtunafjärden ritad av den svenske arkitekten Pål Ross, känd för sina exklusiva villor, som förenar konst och bostad. Han har placerat villan vänd åt väster för att ge den ett optimalt solläge. Här kan man sommartid njuta av solen morgon, middag, kväll och med fantastiska kvällar med sol över vatten till solen går ner. Alla väggar och tak består av puts, de allra flesta kritvit puts. Entréhall, kök och våtutrymmen har klinkergolv och alla boningsrummen har ekparkett. Samtliga rum har vattenburen golvvärme. Det finns inga utanpåliggande rör i huset.
Villan är byggd i två plan med sällskapsytorna i entréplan och den privata delen en trappa upp.
Villan har en väl tilltagen trevlig entré med en gästtoalett med dusch ensuite och gott om förvaring bakom spegelskjutdörrar. Från entrén når man via en trappa ner till ett garage om 50 m². Där finns bergvärmepanna, varmvattenberedare och poolutrustning.
Till vänster om entréhallen ligger vardagsrummet och köket. Vardagsrummet är helt öppet mot nock och mäter ca 7,5 m i takhöjd. Dess rundade form och fyra dubbelglasdörrar i markplan och höga fönster upptill ger tillsammans med den härliga rundade öppna spisen en alldeles egen majestätisk atmosfär. Alla glaspartier, spotlights och ljuslampetter bidrar till det härliga ljuset i rummet, som också får hjälp av de färggranna solnedgångarna över Mälarens spegelyta. Fyra vackra glasdubbeldörrar leder ut till den magnifika terrassen, där man kan njuta av utsikten och den elegant rundade poolen.
Köket är avskilt från vardagsrummet via två trappsteg ner till ett svart klinkergolv och normal takhöjd med spotlights i taket. Köket är placerat i den runda delen av villan. Köksön tar upp den rundade formen. Här lagar man mat samtidigt som man umgås med gästerna. Köksbänkarna består av svart granit. Samtliga vitvaror kommer från Miele. Här finns även ett rejält skafferi. Två dubbelglasdörrar leder ut till terrassen.
Entréplanet disponerar även ett kontor och ett stort gästrum med garderober bakom skjutdörrar.
En vacker rundad trappa leder upp till sovrumsavdelningen. I den rundade delen av villan ligger master bedroom med duschrum och walk-in closet en suite. Sovrummet har tre fönster med fransk balkong med otroligt vacker utsikt över fjärden. Rummet har vitputsade väggar och tak och mäter 18 m². Från sovrummet når man det privata badrummet, som är försett med beigemelerat kakel och klinker. Mellan de två fönstren mot fjärden är ett dubbelhandfat med carraramarmor placerat. Här finns dessutom dusch, WC och handdukstork. Mellan föräldraavdelningen och övriga sovrummen finns en tvättstuga praktiskt placerad. Den har klinkergolv och vitmålade väggar. Tvättmaskinen och torktumlaren från Miele är bekvämt placerade i arbetshöjd. Det finns gott om arbetsyta.
Via en mezzaninbalkong når man den övriga sovrumsavdelningen, som har två stora sovrum med ett mellanliggande duschrum. Där finns dubbelhandfat, dusch och allt du behöver. I slutet av mezzaninen når man en balkong i västerläge ovanför entrédörren.
Pål Ross arkitektur präglas av rundade former, kritvit puts och skulpturala uttryck där klassiska proportioner möter moderna material som formgjuten betong och energieffektiv belysning. Med fokus på hållbarhet och kundens livsstil skapar han unika hem byggda med Svanenmärkta material. Hans devis ”Live In a work of art" präglar all hans arkitektur. Välkommen på visning av denna vackra villa!