Med ett lugnt och attraktivt läge vid vattnet i Sigtuna växer nu två helt nybyggda bostäder fram i en separat byggnad, s.k Pojkarnas hus inom välskötta Brf Hälleberget. Här bor ni med strandpromenaden precis nedanför huset och samtidigt endast cirka 500 meter från Sigtunas charmiga stadskärna med restauranger, caféer, småbutiker och service.
Bostaden om 101 kvm erbjuder en modern och genomtänkt planlösning med två sovrum, allrum och generösa sociala ytor. Samtliga invändiga delar byggs upp från grunden med nya ytskikt, ny el samt nya V/A-installationer, vilket ger känslan av nyproduktion i en etablerad och trygg förening. Bostaden disponerar två generösa sovrum med gott om garderober. Samtliga rum kommer att ha ekparkett och vitmålade väggar. Vardagsrummet kommer att bli lägenhetens clou med höga fönster utmed tre av väggarna. Det kommer att finnas ett duschrum med kakel och klinker med golvvärme och en separat WC.
För den som kommer in tidigt i processen finns dessutom möjlighet att påverka vissa material- och inredningsval före färdigställande — en chans att sätta personlig prägel på sitt framtida hem.
Utanför bostaden väntar en nybyggd altan i soligt söderläge samt parkering direkt utanför entrén, vilket skapar ett bekvämt och lättillgängligt boende. Trots att Brf Hälleberget är en 55+ förening omfattas just denna bostad inte av ålderskravet och kan förvärvas av vem som helst.
Ett modernt och lättskött boende i ett av Sigtunas mest rofyllda lägen — med Mälaren, strandpromenaden och stadens historiska miljöer alldeles intill.